Domů » Smush plugin – komprese a optimalizace obrázků ve WordPressu

Smush plugin – komprese a optimalizace obrázků ve WordPressu

5
(1)

Plugin Smush patří k nejlepší WordPress pluginům v poměru komprese/kvalita, pro každý obrázek. Smush funguje i v bezplatné verzi, pokud si zaplatíte verzi Pro, otevře se vám několik dalších důležitých funkcí pro kompresi obrázků.

Plugin pomáhá snížit velikost obrázků → což je velmi důležitý faktor při načítání stránek, rychlosti webových stránek a snižuje velikost obrázku.

Proč zrovna zvolit Smush plugin? Ve WordPressu existuje nespočet skvělých nástrojů pro kompresi obrázků. Ale podle našeho názoru je nejlepším plugin pro kompresi právě Smush.

Ukážeme vám, jak lehce a jednoduše použít nástroj pro kompresi obrázků ve WordPressu.

Jaké všechny důležité funkce tento plugin zastává?

 • Bezztrátová komprese obrázků
 • Bulk Smush
 • Optimalizuje nesprávnou velikost obrázků
 • Optimalizuje obrázky automaticky
 • Integrace s Gutenberg Block
 • Jednoduché ovládání a nastavení
 • Díky optimalizaci obrázku, bude váš web rychlejší a plynulejší

Jak nainstalovat Smush?

Instalace pluginu je velmi jednoduchá, instalujete jí stejně jako všechny ostatní pluginy. Pro ty kteří jsou začátečníci tak vás provedeme celým postupem:

V první řadě musíte kliknout ve WordPress rozhraní na Pluginy → Instalace pluginu → na pravé straně uvidíte vyhledávací okénko do kterého napíšeme Smush.

smush-lazy-load-images-install-plugin-wordpress

Jak můžete vidět plugin: Smush – Lady Load Images, Optimize and Compress Image. → to je náš plugin který chceme nainstalovat. Klikneme tedy na tlačítko instalovat → a po instalaci na aktivovat.

Jakmile je náš plugin nainstalován a aktivován, můžeme přejít na hlavní stránku a uvidíme ikonku Smush ve WordPress liště, která vypadá následovně.

smus-icon

Po kliknutí na ikonu Smush, se dostanete na hlavní stránku nastavení tohoto pluginu. Zde se vám budou zobrazovat návody v podobě vyskakovacích okének. Pojďme se společně na všechny kroky podívat.

Po kliknutí na ikonku se dostanete do základního nastavení celého pluginu pro kompresi obrázků, který bude vypadat následovně.

První vyskakovací okno vás pozdraví, a dá vám informaci že se chystáte nastavit plugin Smush, tak jak chcete aby správně fungoval. Klikněte tedy na tlačítko BEGIN SETUP →.

smush-load-image-registration

Druhé vyskakovací okénko vám nabídne možnost, zda chcete povolit automatickou kompresi obrázku. Můžete si vybrat zda chcete, nebo nechcete. Ale pokud vám můžeme doproudit, určitě zatrhněte že chce povolit automatickou kompresi.

automatic-compression-smush

Třetím vyskakovacím okénkem je EXIF Metadata. Smush všechny metadata automaticky odstraní, a dále bude zmenšovat a optimalizovat velikost obrázků na vašich webových stránkách.

Pokud souhlasíte, klikněte na tlačítko NEXT.

exif-metadata-smush-wordpress

Předposlední vyskakovací okénko je Lazy Loads. Tato skvělá funkce, zastaví načítání obrázků mimo obrazovku, dokud na ní uživatel nepřejde.

lazy-load-smush-wordpress

Předposledním vyskakovacím okénkem je Usage Data. Tím se vás plugin Smush ptá, zda může sledovat některá vaše data k tomu, aby mohli vše analyzovat a plugin ještě více vylepšit. Hlavní je, že tímto nesledují vaše osobní údaje, takže s tím by nemusel být pro některé lidi problém.

usage-data-wordpress

Pokud kliknete na tlačítko FINISH SETUP WIZARD, dokončíte kompletní nastavení pluginu a zobrazí se vám poslední vyskakovací okénko, kdy vám plugin projde kompletně vaše webovky, a pokusí se najít obrázky které by se dali optimalizovat na menší velikost.

checking-images-smush

Pokud jste došli až do poslední kroku, po chvilce vám zmizí okénko Checking images, a Smush vás bude informovat o tom kolik velikosti a procent můžete uvolnit díky optimalizaci obrázku. V našem případě na těchto stránkách Marketin.cz jsme ušetřili desítky MB.

Smush Dashboard

Už jsme si zde vysvětlili jak instalovat plugin Smush pro WordPress. V dalších odstavcích si probereme všechna různá nastavení, a seznam možností v menu:

V postranním panelu můžete vidět záložky:

 • Dashboard
 • Bulk Smush
 • Directory Smush
 • LAzy Load
 • CDN
 • Loacl WebP
 • Integrations
 • Tools
 • Settings
 • Tutorials
 • Smush PRO

dashboard-bulk-smush-wordpress

Zde můžete vidět hlavní přehled Smush pluginu. Pokud si všimnete nejvíce nás bude zajímat vlevo dole Bulk Smush.

Co je to Bulk Smush?

Funkce Bulk Smush umožní použít všechny povolené funkce na jakékoliv obrázky které ještě doposud nebyly komprimované.

Pokud si zaplatíte verzi PRO, ta vám dokáže komprimovat neomezený počet obrázků najednou a uvolní až 32 Mb na jediný obrázek.

bulk-smush-wordpress-plugin

Můžete vidět že nám plugin říká v angličtině: Máte 26 obrázků, které potřebuji kompresi! Pokud kliknete na tlačítko BULK SMUSH → provedete optimalizaci obrázků.

bulk-smush-plugin-wp

Po kompresi obrázků se vám ukáže statistika, kolik jste díky kompresi obrázku uvolnili místa. V našem případě po kompresi 26 obrázků jsme uvolnili 63,1 % MB. A to pouze v základní verzi. Kdyby jsme měli zaplacenou PRO licenci, uvolnili by jsme 2 – 3 krát více místa.

Navíc si můžete pokaždé zkontrolovat obrázky, díky tlačítku RE-CHECK IMAGES (znovu zkontrolovat obrázky).

re-check-images-smush

Directory Smush

Tato funkce v překladu znamená: Adresář Smush, která vám pomůže rozbít obrázky, jenž jsou umístěny mimo váš adresář pro nahrávání medií. Stačí lehce přidat složku, soubory nebo obrázky které chcete optimalizovat, a Smush se o vše další postará.

Directory smush najde nekomprimované obrázky, které jsou uloženy mimo složku a umožní je uživatelům optimalizovat, pokud si to přejí.

directory-smush

Lazy Load

Lazy Load slouží k tomu, aby se načítala pouze data, která jsou nezbytná k zobrazení jenž si právě v okamžiku daný uživatel prohlíží. Pokud by se načítala ostatní data, mělo by to velmi špatný vliv na rychlost vašich stránek.

Nastavení vám umožňuje velmi specifickou kontrolu nad tím, jaké typy souborů  se pomalu načítají.

Jak si můžete všimnou můžete si zde zaškrtnout koncovky médií. (.jpeg, .png, .webp, .gif, .svg, .iframe) atd…

media-types-smush

CDN

CDN je ve skutečnosti jeden z hlavních faktorů, který může zpomalit vaší webovou stránku, kterou musí váš obsah „urazit mezi serverem a návštěvníkem, co si zrovna váš web prohlíží.

Bohužel tato funkce je pouze v PRO verzi, takže pokud chcete tyto služby využívat, budete si muset zaplatit tento plugin. CDN ve skutečnosti pomůže zrychlením vašich webových stránek.

Local WebP

Local WebP je další funkce která je dostupná pouze v PRO verzi. Co vám může nabídnout? Funkce vám umožní poskytovat média/obrázky ve formátu WebP, takže se ani nemusíte spoléhat na Smush CDN.

Pokud tuto službu budete chtít využívat, je důležité po aktivování této funkce znovu spustit Bulk Smush.

Integrations

Díky funkci integrace, můžete integrovat plugin některých z nejpopulárnějších nástrojů WordPress. Umožní vám například integraci do:

 • Gutenberg blocks
 • Galerie NextGen
 • WPBakery Page Builder
 • Amazon S3

V nastavení si můžete vybrat všechny věci které chcete integrovat.

Tools

Tato sekce vám pomůže zlepšit správu vašich webových stránek. Dostupné nástroje jsou: detekce změny velikosti obrázku a hromadné obnovení.

Funkce změna velikosti obrázku slouží k tomu, že vám plugin zobrazí všechny obrázky, které jsou příliš velké a nebo také příliš malé. Tato funkce je velmi oblíbená.

Hromadné obnovení regeneruje miniatury, pomoci vašich původních obrázků.

tools-smush-plugin

Settings

Tento modul vám pomůže změnit výchozí nastavení Smush pro překlad, data, stav API, přístupnost barev a sledování využití. Jakmile projdete vším nastavením, jste připraveni správně používat tento plugin.

settings-bulk-smush

Pak už máme záložku Tutorials a Smush RPO. V tutorials najdete všechny kompletní návody pro plugin. V Smush PRO naleznete další rozšiřující nastavení pro placenou verzi.

Na závěr

Na závěr bych zde chtěl říci že optimalizace a komprese obrázků je velmi důležitým faktorem z několika důvodu. Například vám komprese pomůže uvolnit spousty místa, ale hlavně vám zlepší načítání stránek a optimalizuje webové stránky.

Zrychlení webových stránek, vám pomůže k lepšímu hodnocení ve vyhledávačích. Jedná se jeden z klíčových aspektů SEO.

Jak se vám líbil článek?

Hodnocení 5 / 5. Kolik lidí hlasovalo 1

Tento příspěvek nemá zatím žádný hlas! Buďte první!

3 komentáře u „Smush plugin – komprese a optimalizace obrázků ve WordPressu“

Napsat komentář