WordPress pluginy patří k páteři webových stránek ve WordPressu. Tento článek se zabývá všemi důležitými informacemi ohledně pluginů. Jak můžeme pluginy nainstalovat a co s nimi můžeme dělat?
Pokud chcete váš WordPress web posunout na další level, nebude vám stačit pouze základní instalace WordPressu. Budete ke zlepšení a zdokonalování potřebovat také pluginy, aby jste mohli začít například:
- Zabezpečení
- Sledování návštěvnosti
- Komprese a optimalizace obrázků
- Nastavení SEO
- Přidávat widgety a další grafické prvky
a mnoho dalšího…. V této kapitole si řekneme vše důležité o instalaci, údržbě a vyhledávání těch správných pluginů pro vaše webové stránky.
Jak začít
V první řadě bych vám chtěl ukázat jaké pluginy máme nainstalované ve WP (některé pluginy už jsou instalované v „základu“). K tomu se dostane následovně = klikněte v postranním menu na Pluginy → Přehled pluginů.
I vaše webové stránky budou vypadat podobně, záleží jaké všechny pluginy zde máte nainstalované.
Pokud plugin máte zvýrazněn modrou barvou, znamená to že je aktivní. Pokud je aktivní můžete si všimnou že pod názvem pluginu je různé nastavení (Deaktivovat, nastavení, settings atd..) → to slouží k všemožnému nastavení nebo smazaní pluginu.
Pokud je plugin bíle/světlé barvy, znamená to že je nainstalovaný ale není aktivní. Můžete ho buď tedy podle tlačítka Aktivovat a nebo úplně smazat.
Pokud chcete začít s instalováním pluginů, musíte kliknout na vašich webových stránkách u postranního panelu na Pluginy → Instalace pluginů. Pokud uděláte vše správně, dostanete se na tuto stránku (viz. obrázek níže).
Pokud se můžete podívat, WP nám dal na výběr 6 pluginů, které patří k nejoblíbenějším a nejstahovanějším. V tomto případě je nejstahovanější: Klasický editor (slouží k editaci příspěvku), Akismet ochrana proti SPAMu, Jepack – WP Security (zabezpečení pro WP) a mnoho dalšího… Některé z těchto pluginů mohou být už součástí nově nainstalovaného WordPressu.
Dále si můžete seřadit pluginu podle: Doporučené, Nejčastěji používané, Návrhy uživatelů a Oblíbené pluginy.
Všimněte si, (obrázek výše), že v pravém horním rohu které jsem označil červeně je políčko Hledat pluginy. V tomto políčku zadáte hledaný výraz pluginu pro svůj web který chcete nainstalovat. Stačí zadat klíčové slovo, frázi nebo přesný název daného pluginu. Poté WordPress prohledá databázi všech pluginů, a vyjede vám výsledek. V tomto redakčním systému existuje tisíce pluginů, takže dokáže i strávit několik dní hledáním různých pluginů.
Chtěl bych zde ale upozornit, že by jste měli být opatrní pokud instalujete pluginy na váš web. Některé pluginy totiž mohou obsahovat chyby v zabezpečení (doporučuje se stahovat pouze aktuální nebo často aktualizované pluginy). Nebo také pokud budete instalovat jeden plugin za druhým, budete zbytečně zpomalovat vaše webové stránky a mnoho dalších problémů se může naskytnout.
To neznamená že vám chci zakázat aby jste pluginy nesměli instalovat, spíše se zaměřit na pluginy které opravdu nutně potřebujete pro váš web, budete je používat a také neinstalovat například 3 pluginy na zabezpečení – každý od jiného vývojáře (v tomto případě vám určitě stačí jenom jeden kvalitní plugin se zabezpečením).
Pokud chcete naistalovat plugin, jak jsem už zde zmínil, stačí aby jste zadali název do vyhledávacího pole. V našem případě se bude jednat o plugin Elementor – který patří k nejstahovanějším grafickým pluginům pro tvorbu obsah, příspěvku a webových stránek. Takže si to vyhledávacího pole zadáme Elementor.
Jak můžete vidět, zadali jsme klíčové slovo do vyhledávání Elementor. WordPress nám vyhodil nabídku 6 různých pluginů, které se nejvíce přibližují Elementoru. V našem případě by nás zajímal první výsledek Elementor Website Builder. Ale máme tu také zde na výběr další dá se říci doplňky pro tento plugin.
Jakmile software WordPress stáhne plugin, ještě však nemáte vyhráno. Je ho ještě potřeba aktivovat ( instalace → aktivovat). WordPress vám potom řekne kdy je instalace dokončena, a přesune vás do sekce pluginů.
Pokud kliknete na Aktivovat, v tomto okamžiku je váš plugin aktivován a lze jej začít používat. Poté by jste měli zjistit zda všechno funguje správně, jak plugin ale také hlavně otevřít své webové stránky a projít si náhodné stránky, protože některé pluginy mohou mít vedlejší účinky a může to mít špatný vliv na vaše webové stránky.
Proto je dobré si vše vyzkoušet, a ujistit se že nenastanou žádné problémy, protože se zkušenosti vím že mohou způsobit třeba jeden malý problém, ale také mohou způsobit libovolný počet problémů které je poté těžké řešit.
Dříve bylo nutné všechny soubory, pluginy a šablony nahrávat ručně přes váš webhosting pomocí FTP. V dnešní době stačí pouze kliknout na tlačítko instalace, a nebo pokud si chcete plugin nahrát z počítače, tak stačí pouze kliknout v Instalaci pluginů na tlačítko Nahrát plugin.
Nahrát pluginy z počítače jde pouze v .zip souboru nebo v zkomprimovaném souboru. Poté instalace bude trvat v závislosti na velikosti obsahu balíčku. Po dokončení nahrání pluginu jej budete muset aktivovat stejně jako v předešlém kroku.
Výběr správného pluginu
WP nabízí tisíce pluginů, a určitě budete mít problém si vybrat jaký. Nedokážeme vám přesně říci, jaký plugin zvolit a nebo doporučit. Ale určitě vám chceme doporučit ty nejzákladnější pluginy pro vaší webovou stránku, které jsou nepostradatelné, vyzkoušené a ověřené. Nejčastěji se týkají psaní příspěvku, upravování webových stránek, analýzy návštěvnosti, SEO nastavení a mnoho dalšího…
Většinou chcete zvolit pluginy pro následující:
- Analýza návštěvnosti webu jako je Google Analytics
- Zabezpečení webových stránek – Sucuri, Wordfence
- Pluginy pro Google Search Console
- Moduly pro ukládání do mezi paměti
- Komprese a optimalizace obrázku
- a mnoho dalšího…
Ale pozor… pokud budete instalovat plugin, všimněte si nejdříve recenzi, poté datum „vytvoření“ pluginu a také jak často nebo jak pravidelně je aktualizovaný (neaktualizované pluginy mohou mít za následek problémy se zabezpečením).
Po instalaci a aktivování pluginu, nastává ta těžší a náročnější fáze.. a to nastavení WordPress pluginu.
Pluginy proto vybírejte pečlivě!
2 Komentáře