Yoast SEO plugin patří k jedním z nejlepších WordPress SEO pluginů na trhu, a nabízí velikou škálu možností jak správně optimalizovat vaše webové stránky z pohledu SEO. Dokáže totiž cokoliv, co by si profesionální SEO specialista mohl přát.

Pokud začínáte s webovými stránkami na redakčním systému WordPress, určitě budete potřebovat nainstalovat SEO plugin pro vaše stránky. Ale jak vybrat ten správný? V nabídce určitě budete mít několik těchto pluginů.. Ale mezi nejlepší a nejstahovanější právě patří Yoast SEO plugin, který je i v bezplatné verzi a pomůže vám optimalizovat váš obsah aby vás lidé mohli najít ve vyhledávači.

Potřebujete nainstalovat a nastavit Yoast SEO plugin ve WordPressu? V našem článku vám představíme všechny jeho vlastnosti, návody a funkce pro optimalizaci vašich webových stránek.

Plugin se dá stáhnout v bezplatné verzi. Pokud chcete ale zlepšit plugin o některé důležité funkce, musíte si připlatit a získáte placenou verzi tohoto programu.

Tento plugin pro WordPress používá po celém světě miliony lidí, a patří podle většiny k nejlepším ve svém oboru.

Článek vám pomůže a provede celým procesem využitím plugin Yoast SEO.

 

Co je Yoast SEO plugin?

Yoast SEO je plugin v redakčním systému WordPress, který zlepšuje umístění ve vyhledávačích. Pomáhá optimalizovat váš obsah a klíčová slova na vašich webových stránkách. Tento plugin nabízí několik automatizovaných nástrojů a funkcí, pro zlepšení vašeho SEO.

 

Jak Yoast SEO funguje?

Pokud si nainstalujete Yoast plugin do vašeho WordPress webu, objeví se u každého nastavení příspěvku, rubriky, archivu nebo stránky. V první řadě pomáhá analyzovat určitou stránku a navrhovat vylepšení.

yoast-seo-analyza

 

Průvodce pro začátečníky Yoast SEO pluginu

V tomto článku, si nejdříve probereme, vše co potřebujete vědět o tomto pluginu. Co se zde naučíte?

 1. Seznámíte se s funkcemi a jak správně s nimi pracovat
 2. Co je to Yoast SEO plugin a jak funguje
 3. Výhody, nevýhody, nastavení pluginu + nějaké vychytávky.

 

Plugin Yoast SEO – instalace

Jak nainstalovat Yoast plugin? Plugin nainstalujeme normálně, jako ostatní pluginy: Menu → Pluginy → Instalace pluginy. Do menu vyhledávání zadáme Yoast SEO → Instalace → Aktivovat.

yoast-seo-aktivovat

 

Potom co kliknete na tlačítko Aktivovat → plugin se vám aktivuje a levém rohu se vám zobrazí ikona SEO (zde najdete všechny nastavení pro tento plugin).

Pokud si kliknete na SEO, zobrazí se vám nabídka menu: obecné, vzhled hledání, sociální sítě, Premium a tréninky.

V první řadě se podíváme do záložky obecné. Zde se nám ukáže Obecné/úvodní SEO nastavení. V první záložce se nám zobrazí Nástěnka.

V nástěnce můžeme sledovat všechna důležitá oznámení, která nám plugin chce sdělit.

Ještě bych zde měl zmínit, pokud jste úplní nováčci, měli byste se řídit návodu pluginu který vás celým procesem při otevření provede, a pomůže vám vysvětlit a zároveň nastavit všechny funkce.

nastenka-yoast-seo

 

Pokud se z nástěnky překlikneme do Funkce, dostaneme se do velmi důležitého nastavení! V tomto nastavení můžeme povolovat/zakazovat SEO funkce.

seo-yoast-funkce

 

Následně si zde probereme všechny funkce nastavení, a podrobně si je popíšeme:

 • SEO analýza – základní funkce, která posuzuje klíčové SEO aspekty vašich příspěvků a stránek. Například kontroluje to, zda je váš obsah článku přátelský pro vyhledávače a nebo lehce čitelný.
 • Analýza čitelnosti – jak už může z názvu vyplynout, tato funkce se zabývá tím aby váš text byl přehledný, snadno čitelný a přátelský pro vyhledávače a indexaci.
 • Klíčový obsah – tato funkce kontroluje to, zda je váš příspěvek dobře srozumitelný a strukturovaný. Tato funkce je často přehlížena, ale jedná se o důležitou funkci protože obsah je základ celého webu.
 • Počítadlo textových odkazů – funkce počítá odkazy směrující na vaší stránku, mezi příspěvky a na odkazující zpětné odkazy.
 • Přehledy – pomůže vám poskytnout mnohem lepší přehled, o čem píšete.
 • Návrhy odkazů – jedná se o interní propojení celého webu. Každá webová stránka/příspěvek musí mít interní odkaz na další příspěvek/stránku na vaší webové stránce, z důvodu indexace atd…
 • XML sitemap – plugin dokáže vygenerovat XML sitemapu webových stránek, která se pak například nahrává do Google Search Console. XML Sitemap je velmi důležitá pro webovou stránku!
 • Administrátorská lišta – lišta poukazuje na některé funkce třetích stran.
 • Zabezpečení – jedná se o pokročilou část pluginu, pomáhá například uživateli odstranit příspěvky z výsledku vyhledávání atd..
 • Sledování použití – pokud tuto funkci povolí, Yoast bude shromažďovat některá data z vašich webových stránek a tím pomáhá zlepšovat funkce a vlastnosti tohoto wordpress pluginu.
 • REST API – koncový bod pro instalace s Hlavičkou – poskytne vám všechna metadata, která potřebujete pro určitou URL adresu.
 • Vylepšené sdílení Slack

Zde jsme si zmínili všechny funkce nastavení Yoast pluginu, a jejich základní vysvětlení. Pokud si potřebujete zjistit více o těchto funkcí, navštivte oficiální stránky Yoast nebo v pluginu pokud kliknete na otazník.

Další záložkou kterou se budeme zabývat je Integrace.

 

Integrace

Co je to integrace? Tato funkce pomáhá integrovat produkty třetích stran. V nastavení uvidíte pluginy, které lze integrovat s SEO pluginem.. Jak můžete vidět, lze nastavit zda integrace je povolena nebo zakázána.

integrace-yoast-seo

 

Jak můžete vidět, na první řádku máme plugin Semrush integraci, a tu máme povolenou. Poslední záložkou v Obecném máme Google Search Console.

 

Google Search Console

Google Search Console je známá snad všude, bez ní se nedá pracovat. Pokud chcete vědět podrobnější vysvětlení GSC, klikněte zde.

google-search-console-yoast-seo

 

K čemu slouží tato funkce? V jednoduchosti: Do ověřovacích polí vložíte kód a webmaster Googlu nebo třeba vyhledávače Bing, a ověří se vám dostupné služby.

 

Vzhled hledání

V nastavení vzhledu hledání si můžete nastavit, všechno možné od oddělovače titulku stránky přes taxonomii nebo RSS.

vzhled-hledani-yoast-seo

 

Mezi první záložkou je Obecné → to slouží k nastavení titulku stránky, která se zobrazí uživateli ve vyhledávači.

Co je oddělovač v titulku stránky? Můžete si vybrat symbol, který chce používat jako oddělovač v titulku webové stránky.

Oddělovač v titulku stránky slouží k tomu, jak budete chtít názvy titulku, příspěvku až po různé jiné názvy. Ukážeme si to na názorném přikladu naších stránek.

oddelovac-yoast-seo

 

Je zcela na vás, jaký oddělovač použijete. V nejběžnějším případě se používá k oddělování titulku pomlčka ( – ).

Pokud si můžete všimnout, když vidíte Zobrazit jako: na mobilu/ na počítači = to znamená, jak se titulek bude zobrazovat ve vyhledávání na internetu zákazníkovi.

SEO název = Automaticky se vám generuje titulek stránky, podle toho jak ho máte nastavený.

Slug = Znamená URL dané adresy. (url stránky je velmi důležitý faktor, který si probereme v dalším článku).

 

Typ obsahu

Tato stránka vám pomůže vybrat implicitní nastavení vyhledávače pro každý typ obsahu. Můžete si zde nastavit zda zobrazovat příspěvky ve výsledcích vyhledávání a nebo zobrazit nastavení pro SEO příspěvky.

 

URL adresy médii a příloh

Slouží k přesměrování, pokud se snažíte nahrávat mediální soubory do vašich webových stránek WordPressu.

 

Taxanomie

Používá se u webových stránek, které trpí na nadměrné používání značek a kategorií. Díky správné taxanomii můžete zvýšit SEO vašich webových stránek.

Můžete si zde nastavit zda chcete zobrazovat rubriky ve výsledcích vyhledávání a nebo nastavení SEO pro vaše rubriky.

 

Archivy

 

Drobečková navigace

Drobečková navigace pomáhá vašim návštěvníkům a vyhledávačům porozumět vašemu webu. Díky dobrému natavení poskytují čitelný přehled hierarchie všeho webu.

V čemu vám pomůže drobečková navigace?

 • Pomůže vašim zákazníkům/návštěvníkům porozumět správné struktuře vašich webových stránek.
 • Dokáže zlepšit míru prokliku (CTR) na vašich webových stránkách WordPressu.
 • Pomáhá vyhledávačům odhalit strukturu všeho webu.
 • Snižuje míru opuštění.
 • Například Google používá drobečkovou navigaci, aby vaše webové stránky dávaly „smysl“.

 

RSS

Co je to RSS? RSS pomáhá automaticky přidávat obsah do vašeho RSS kanálu.

RSS (Rich site Summary), odkazuje na jednoduché textové soubory s nezbytnými aktualizovanými informacemi – články, příspěvky, zprávy a podobné

Například XML soubor se nahrává do Google Search Console → sitemap.xml.

 

Sociální sítě

Tady asi nemusíme nic vysvětlovat… v Sekci sociální sítě, si můžete přidat všechny stránky/odkazy sociálních profilů vašich webových stránek/firmy atd.. Automaticky se vám potom budou „propisovat“ v Yoast SEO příspěvku.

 

Nástroje

V sekci nástroje, si můžete pohrát s některými Yoast SEO vestavěnými nástroji. Na výběr zde máte:

Import a Expert → můžete například importovat nastavení z jiných SEO pluginů (Rank Math)

Edit souborů → pomůže rychle měnit důležité soubory pro vaše SEO

Hromadná editace → rychle změní název nebo popisek příspěvku.

 

Optimalizovat SEO data

Pokud povolíte Yoast SEO tuto optimalizaci, tak vám pomohou získat rychlý přehled o svém interním propojení.

 

Premium

Jedná se o Yoast SEO rozšíření. Tato placená verze nabízí několik řadu vylepšení a nastavení. Například můžete mít prémiovou podporu, spravovat přesměrování a nebo lépe nastavovat synonyma u klíčových slov.

 

Trénink

Podobné příspěvky

2 Komentáře

Napsat komentář